Egy város ahol betiltották a halált

Hallottál már Longyearbyenről? Nem? Ez a világ leghidegebb, legészakabbi fekvésű, állandóan lakott városa. Konkrétan a sarkkörön található, félúton valahol Norvégia és az Északi-sarkpont között. Ettől északabbra csak nagyon kicsi települések, illetve kutató- és meteorológiai állomások vannak.

Nyárközépi mulatság Longyearbyen városában 2008 június 21-én

Milyen az élet Longyearbyenben? Havas, fagyos és sötét. Nagyon sötét. Ugyanis október végétől február közepéig nappal is sötétség van, mondjuk cserébe áprilistól augusztus közepéig az éjszakába nyúló sarkköri világosságot élvezhetik a helyiek.

És mit csinálnak a lakók az élet az állandó hó és fagy birodalmában? A város fele bányászatból él, de munkaidőn kívül sem kell unatkozniuk: a városban van már uszoda, mászófal, kocsmák, templom, mozi, diszkó és sportcsarnok is.

A város egyik különlegessége, hogy ez a világ legészakibb területe, ahol még élnek növényevő emlősök. Ők a svalbardi rénszarvasok.

A városnak egyeteme is van, ahol geofizikát, sarkköri biológiát és technológiát tanulnak az erre fogékony nebulók.

És akkor ez a dolog a halállal: Igen, Longyearbyenben gyakorlatilag tilos meghalni. A talaj itt állandóan fagyott, így a holttestek nem bomlanának le, épp ezért az 50-es évek óta nem használják a temetőt. És bármilyen morbid is, a súlyos beteg embereknek és a nagyon időseknek el kell hagyniuk a szigetet…